O rasie

KOTY RASY RAGDOLL SĄ WYJĄTKOWO SPOKOJNE ORAZ TOLERANCYJNE WOBEC INNYCH ZWIERZĄT. MAJĄ ZRÓWNOWAŻONY TEMPERAMENT. SĄ PRZYJAŹNIE NASTAWIONE DO CZŁOWIEKA I SZUKAJĄ Z NIM KONTAKTU, ALE NIGDY NIE SĄ NATRĘTNE. MIAUCZĄ BARDZO DYSKRETNIE.

 

Historia

Koty rasy ragdoll zostały wyhodowane w latach 60. ubiegłego wieku w Kalifornii przez amerykańską hodowczynię Ann Baker. Za protoplastę rasy uważa się długowłosą, białą kotkę o imieniu Josephine, która wyglądem przypominała angorę. Dziś powszechnie uznaje się, że ragdolle są rasą wywodzącą się ze skrzyżowania kotów birmańskich, perskich oraz burmańskich. W roku 1971 Ann Baker zastrzegła nazwę rasy oraz założyła organizację International Ragdoll Cat Association (IRCA).

 

Wzorzec rasy

Ragdoll jest kotem dużym, co wyraźnie odróżnia go od kota birmańskiego. Samce mogą ważyć od 6 do 8 kg, samice od 4 do 5 kg. Kościec mocny. Kończyny tylne nieco dłuższe niż przednie. Głowa ragdolla jest średniej wielkości, w kształcie szerokiego klinu (widziana z przodu tworzy nieco wydłużony trójkąt). Kufa średniej długości z dobrze rozwiniętą i mocną brodą. Policzki dobrze rozwinięte i lekko zaokrąglone. Uszy są średniej wielkości, szerokie u nasady i spiczaste. Oczy duże, nieco owalne, zawsze intensywnie ciemnoniebieskie. Włos półdługi, gęsty, miękki i jedwabisty. Na części twarzowej, na górnej stronie tułowia i na przedniej stronie kończyn jest krótszy. Wyraźnie dłuższy jest na bokach klatki piersiowej, brzuchu i ogonie. Ogon dość długi, puszysty.

 

Colorpoint

Koty tej odmiany mają umaszczenie w typie kota syjamskiego, to znaczy jasne z intensywną pigmentacją tylko na „końcówkach” – na części twarzowej, na uszach, łapach i ogonie. Nos i opuszki są koloru zgodnego ze strefami pigmentowanymi.

                 seal   colorpoint    Rag n                                   blue  colorpoint    Rag a

                    

 

Mitted

U kota tej odmiany mamy do czynienia z białymi zakończeniami wszystkich kończyn, czyli z „rękawiczkami”. Nos jest koloru zgodnego ze strefami pigmentowanymi. Opuszki są marmurkowe (różowe i w kolorze nosa). Odmiana może być mylona z kotami birmańskimi, ale ragdoll ma mniej „idealne” rękawiczki, bez „ostróg” na tylnych kończynach. Często ma też białą gwiazdkę na czole.

                    seal mitted   Rag n 04                                  blue  mitted   Rag a 04   

               

 

Bicolor

U tej odmiany występuje białe umaszczenie na czterech kończynach oraz części twarzowej, na której tworzy charakterystyczny wzór odwróconej litery V, tak że pigment widoczny jest tylko powyżej i z boków oczu oraz na policzkach. Nos i opuszki są różowe.

        

             seal  bicolor   Rag n 03                                     blue bicolor  Rag a 03